TÜRKİYE İŞİTME ENGELLİLER DERNEĞİ

TURKISH ASSOCAIATION OF THE DEAF

Tied_Logo_Orjinal_2020 (1) (1)

Bir Yerde Bir Kuruluş varsa onu ayakta tutan bir Tarih vardır; çünkü birileri bu tarihe sahip çıkmakta, onunla gurur duymaktadır.

Bir yerde hep birlikte yarattığımız tarihimizle övünmekte, onu yönlendiren Başkan ve yönetici kardeşlerimize şükranlarımızı sunmaktayız.

Nasıl ki yolda karşılaşan iki karınca bir süre kafa kafaya verip sohbet etmeden yoluna devam etmez; biz sağırlarda öyleyiz. Onların derdi karınca yuvasının düzeni ise bizim derdimizde kardeşlik ve dayanışma yuvamız olan CEMİYETİMİZDİR.

Bugün, Gazeteci Erol dernek sok.No:15 Beyoğlu/İstanbul adresindeki yuvamızla iftihar ediyoruz, Fakat oraya ulaşana kadar yuvamız 3 kere dağılmıştır.

İlk Yuva; Cağaloğlu’nda Anadolu Kız Lisesi karşısındaki Birlik Han’ın 2.katında Mimar Kemal EROĞLU’ nun yazıhanesindedir.

EROĞLU ve yakın arkadaşları Avukat Kemal BECERİKLİ ile Bankacı Kerim ALTINKAYNAK Aksaray Tesanüt Cemiyeti’nde üyeyken 1959 yılında Demokratik bir seçimle Başkan Süleyman GÖK’ ü Yönetimden uzaklaştırmak istemişlerdir. Süleyman GÖK o cemiyeti 1941 yılında kurmuş ise de daha önce 1939 yılında orada bir okul kurmuş sağır dilsizleri ve öğretmenlerini bizzat eğitmiş, babasından kalan mirası bu okul ve cemiyet için harcamış bir dava önderiydi. Bu şekilde uzaklaştırılmayı onuruna yediremeyince kongrede tatsız olaylar yaşanmış; Kemal EROĞLU ve arkadaşları istifa ederek “ Türkiye Sağır Dilsizler Cemiyeti” adı altında yeni bir cemiyet kurarak Cağaloğlu’nda Kemal EROĞLU’nun yazıhanesini Merkez olarak kullanıp faaliyete geçmiştir. Yeni Cemiyetin önderleri okumuş bilgilin kimselerdi, çeşitli vaatlerde bulunarak kısa sürede Tesanüt Cemiyetinden azımsanmayacak sayıda üyeyi yeni kurulmuş cemiyetimize çekmişlerdir. Bunda sağır dilsiz önderlerinden İsmail Hakkı YEĞİNER’ in büyük etkisi olmuştur. Kısa bir süre sonra ölümü cemiyet için gerçek bir kayıp olmuştur.

İkinci Yuva; Başkan Kemal EROĞLU tahsilini Almanya’da yapmış eşi Alman vatandaşı olan bir mimardı. Çalışmak için Almanya’ya döndü . Dönmeden önce ,1962’de Mühendis arkadaşı Vecihi DİVİTÇİOĞLU’ nu cemiyete kaydedip Başkan yaptırdı. Cemiyet Merkezi olarak Cağaloğlu Anadolu Kız Lisesi’nin arka kapısının açıldığı Türbedar Sokak üzerindeki Trakya iş Hanı Kat:1’de tek göz bir odayı kiralayıp, 6 aylık kirasını cebinden ödedi ve gitti. Bu adreste cemiyete Vecihi DİVİTÇİOĞLU, Remzi BAYKAN ve Ali TEKKOÇ Başkanlık Yapmışlardır.

Üçüncü Yuva; Kerim ALTINKAYNAK’ın istek ve gayreti ile Cemiyet Karaköy’de Necati Bey caddesi Mimar han Binasının 3’ncü katında iki odayı kiralayıp Genel Merkez olarak kullanmıştır. Burada Kerim ALTINKAYNAK ve Erol EFRAND Başkanlık yapmışlardır.

Dördüncü ve son yuvamız; Gazeteci Erol Dernek Sokak Dalyan Han No:15 olmuştur. Burada EROL EFRAND Başkan iken sadece 5’nci kat kiralanmıştı. Tek kat hem Cemiyet Merkezi, hem Spor Kulübü, hem de Lokal olarak kullanılmaktaydı. Sahibi Doktor ile anlaşıldı, geri kalanı taksitli şekilde ödenerek 1983 yılında 5’ınci kat satın alındı. Bu dönemde Başkan Erol EFRAND’ın 20 yıl önceki Cemiyet Başkanı Remzi BAYKAN’ ı davet ederek muhasebeyi devralmasını istemesi cemiyet hayatında büyük bir kalkınmaya sebep olmuştur.

10 Yıllık beraber çalışmada sekreter hariç kimseye aylık ödenmemiş tasarrufa riayet tahsilata gayret esas alınmıştır. Remzi BAYKAN idare heyetine girmeyi kabul etmemiş bunun yerine Yönetim tarafından yapılacak masrafların gözden geçirilmesinde ve iptali hakkına sahip olmuştur. Bu disiplin ve özveriler ile 1986 yılında 4’ncü kat, ardından 1996’da 1’nci kat satın alınarak, oturacak sandalyesi bulunmayan cemiyetimiz mal varlığı bakımından Türkiye’nin en zengin bir cemiyeti haline gelmiştir. Bir kuruş kira ödemeyen düzenli kira geliri olan cemiyetimizi yönetmek kolaylaşmıştır.

05.12.2013 Yılında Beyoğlu Adresindeki yerlerimizi satıp, Mecidiyeköy ‘de yeni bina alımı yapılarak Cemiyetimiz adına İstanbul Mecidiyeköy ilçesindeki Adresimizde Camiamıza Hizmet vermeye devam etmekteyiz.