GURURUMUZ İŞARET DİLİ İLE….

Türkiye’de ilk kez işaret dili sözlük çalışmalarını farklı bir projesini T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştır.

“Güncel Türk  İşaret Dili Sözlüğü” projesini 11 Temmuz 2016 tarihinde başlamış olup, doğal bir dil olan Türk İşaret Dili’nin farklı illerden elde edilen 2.000 terimlerin verileri kullanılarak çevrimiçi internette yayınlamak üzere aralıksız çalışmalar yapılmıştır.

15 Aralık 2016 tarihine kadar sürdürülen söz konusu projenin en kısa zamanda,  T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacaktır.

İşitme engelli vatandaşlarımıza eğitim alanında ve günlük hayatlarında faydalı olacağına inandığımız, söz konusu İşaret Dili Sözlük çalışmamızın hayata geçirilmesinde rolü ve katkı sağlayan, T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyor ve başarıların devamını diliyoruz.

Proje ekibi üyelerimizden oluşan aşağıda isimleri bulunan emeği geçen 7 kişiye de teşekkürlerimizi sunuyor. Kendilerini tebrik ediyoruz.

1.Hasan Dikyuva (Araştırmacı)
2.Samet Demirtaş (Proje Asistanı)
3.Ali İsmet Öner (İşaret Dili Modeli)
4.Yasin Yiğit (İşaret Dili Modeli)
5.Hasret Dilsiz Demirtaş (İşaret Dili Modeli)
6.Gül Zehra Yiğit (İşaret Dili Modeli)
7.Büşra Dilsiz (İşaret Dili Modeli)